Polskie prawo reguluje kwestie publikacji zdjęć osób publicznych w kontekście prawa do prywatności i ochrony wizerunku. Ogólnie rzecz biorąc, prawo pozwala na publikację zdjęć osób publicznych, ale z pewnymi zastrzeżeniami i ograniczeniami:
- Prawo prasowe: Zgodnie z polskim prawem prasowym (ustawa z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe), osoby pełniące funkcje publiczne oraz osoby powszechnie znane ze względu na swoją działalność publiczną mają ograniczone prawo do ochrony wizerunku w zakresie, w jakim jest to związane z ich działalnością publiczną. Oznacza to, że ich zdjęcia mogą być publikowane bez ich zgody, jeśli mają związek z ich działalnością publiczną.
- Kodeks cywilny: Artykuł 81 Kodeksu cywilnego stanowi, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zgody osoby na nim przedstawionej, z pewnymi wyjątkami. Jednym z takich wyjątków jest sytuacja, gdy osoba stanowi jedynie szczegół większej całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Kolejnym wyjątkiem jest właśnie sytuacja, gdy dotyczy to osoby publicznej w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych.
- Prawo do prywatności: Nawet w przypadku osób publicznych istnieje granica pomiędzy działalnością publiczną a życiem prywatnym. Publikowanie zdjęć osób publicznych w sytuacjach prywatnych, które nie mają związku z ich działalnością publiczną, może naruszać ich prawo do prywatności i wizerunku, i wymaga ich zgody.
- Orzecznictwo sądowe: W praktyce, sądy oceniają, czy publikacja zdjęcia była uzasadniona interesem publicznym, czy też naruszała prywatność osoby publicznej. Znane są przypadki, gdy osoby publiczne wygrywały sprawy sądowe o naruszenie prywatności przez publikacje dotyczące ich życia osobistego.
Podsumowując, publikacja zdjęć osób publicznych jest generalnie dozwolona, jeśli ma związek z ich działalnością publiczną. W przeciwnym wypadku, wymaga ich zgody i może podlegać ograniczeniom wynikającym z ochrony ich prywatności.